وبلاگ کمک پلاس

 
1394/12/12
85
0

مشاوره در مورد شارژ ساختمان یا هزینه نگهداری

مشاوره در مورد شارژ ساختمان يا هزينه نگهداري

سؤال: با سلام سوالي در مورد حقوق و مقررات آپارتمان داشتم ممنون ميشم جواب بديد من مدير يک ساختمان 6 طبقه 12 واحدي هستم اخيرا بدليل کاهش فشار آب اهالي ساختمان تصميم به نصب پمپ آب دارند سوال من اينست که هزينه نصب وراه اندازي پمپ آب شامل حال واحدهاي همکف که مشکل فشار آب ندارند ميشود يا نه؟ لطفا راهنمايي فرماييد. پاسخ: ماده 4 آيين نامه اجرايي در بند ب، تاسيسات مشترک ساختمان را با ذکر عبارات از قبيل و غيره به طور تمثيلي نه حصري به شرح زير بر مي‌شمارد: چاه آب، پمپ آب، مرکز حرارت و تهويه، رختشويخانه، تابلوهاي برق، کنتورها (اعم از کنتورآب، برق و گاز)، تلفن مرکزي، انبار عمومي ساختمان، اتاق سرايدار در هر قسمت بنا که واقع باشد، لوله‌ها، گذرگاه‌هاي زباله و محل جمع آوري زباله. سوال شما به اين شکل است که هزينه پمپ آب، به اين دليل که آپارتماني در طبقه اول قرار دارد، بر او تحميل مي‌شود يا خير؟ بايد گفت که مالک طبقه اول به هيچ وجه نمي‌تواند از پرداخت هزينه نصب پمپ آب خودداري کند. زيرا اولا هزينه نصب پمپ نبايد به طور مجزا و مستقل، از تک تک واحدها دريافت شود بلکه از محل صندوق ساختمان بايد پرداخت شود. ثانيا، پمپ يا هر تاسيسات ديگري که در ساختمان نصب و تعبيه گرديده جزو منصوبات ساختمان است و هزينه‌هاي تعمير و نگهداري آن‌ها بر عهده مدير ساختمان است. بعضي از تاسيسات ممکن است مورد استفاده برخي واحدها و پاره‌اي از آن‌ها مورد استفاده ديگر نباشد. همانطور که اشاره شد اين بخش از ساختمان جزء قسمت‌هاي مشترک است و بنا بر قسمت آخر ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها مي‌گويد: پرداخت هزينه‌هاي مشترک اعم از اينکه ملک مورد استفاده قرار گيرد يا نه الزامي است. البته مالک مورد نظر اگر بتواند ادعاي خود مبني بر مناسب بودن فشار آب در طبقات بالاتر را اثبات کند، مي‌تواند از پرداخت هزينه مورد نظر سر باز زند. (که آن خود مقوله‌اي جداگانه و غير مرتبط با سؤال است.) موفق باشيد
-------------
سؤال: آپارتمان هاي با متراژيکسان ولي با تعداد ساکنين متفاوت ازيک تاپنج نفر ايا بايدشارژ يکسان پرذاخت نمايند؟وبا توجه به حذف يارانه وافزايش نرخ اب و برق وگاز واينکه اکثريت سه نفر به بالا هستندو بنفعشان نيست که با اين مورد موافق باشند ايا قانوني براي حماتک نفره ها وجود دارد يا بايد بسوزيم وبسازيم؟ دراپارتمان ماهيئت مديره فقظ شارز تحويل ميگيردوبا عدم مسوليت پذيري وسوئ مديريت باعث ايجاد اختلاف ودشمني بين ساکنين شده است وچون کسي حاضر به قبول اين مسئوليت بدليل بي فرهنگي اکثريت ساکنين ان نيست تعدادي از ساکنين سود جو با قبول اين مهم بدون در نظر گرفتن رضايت ساکنين نظرات خود را تحميل ميکنند ودر برابر اعتراضات جوابگو نمي‌باشند. ايا قانوني براي حمايت ماوضع شده است ايکاش از سوي دولت خدمتگذار فرمي براي نظر سنجي از ساکنين اپارتمانها تهيه وتوزيع ميشد وبر اساس ان به مشکلات اپارتمان نشبني رسيدگي ميشد تازمانيکه مردم فرهنگ اپارتمان نشيني را کسب ورعايت کنند ايا اميدي هست؟ پاسخ: با توجه به سوال شما مبني بر اعتراض به نحوه تقسيم شارژ در آپارتمانتان، بايد به عرض برسانيم که 2 راه براي تقسيم شارژ در آپارتمانها وجود دارد، ابتدا اين دو را در اينجا بخوانيد. همانطور که مطالعه فرموديد تمام موارد و راه‌هاي فوق در صورتي است که به تصويب مجمع عمومي ساختمان رسيده باشد و سپس اجرايي خواهد شد. اما در مورد اعتراض شما به سهمتان از هزينه‌هاي عمومي آپارتمان، بايد دانست که اعتراض به کليت هزينه‌هاي عمومي در ساختمان امکان‌پذير نمي‌باشد. مالک معترض فقط مي‌تواند به سهم خود از هزينه‌هاي مشترک در دادگاه اعتراض کند، اما نمي‌تواند به آنچه از ناحيه مجمع عمومي ساختمان به عنوان بودجه ساختمان، به تصويب رسيده در هيچ مرجعي اعتراض کند. زيرا اين بودجه در مجمع عمومي تصويب شده و هيچ دادگاهي صلاحيت رسيدگي به آن را ندارد. در مورد مشکلات مربوط به مديريت؛ مجمع عمومي ساختمان بايد در مورد آن تصميم‌گيري لازم را انجام بدهد و نسبت به تعويض و پايان کار مديران ساختمان تصميم بگيرد. اما در مورد آن راهکار دولتي که فرموده بوديد، به نظر ما درست نيست که پاي دولت را به حيطه شخصي زندگي مردم، حيطه‌اي که خود قادر به حل آن هستند باز کنيم.
--------------
سؤال: اپارتمان ما 6 واحد است . 5 واحد بر اي مرمت و بازسازي ساختمان توافق داريم . اما يک واحد.همکاري نميکند . ايا قوانين اپارتمان نشيني براي چنين مشکلي قانوني دارد؟ از راهنمايي شما ممنون ميشوم. پاسخ: در ماده 13 قانون تملک آپارتمان ها که در مورد بازسازي و مرمت ساختمان است، تفاوتي ندارد که اکثريت مخالف بازسازي ساختمان باشند يا اقليت. بهرحال، حتي يک نفر از مالکان هم موافق باشد بايد ساختمان بازسازي شود. در اين صورت موافق و يا موافقان بازسازي ساختمان، مي توانند مخالفان را از طريق دادگاه ملزم به بازسازي نمايند. منتها مشکل اينجاست که در صورت محکوميت مخالفان از سوي دادگاه، موافقان ناچارند هزينه احداث تماميت ساختمان را راسا پرداخته و آن را طبق صورت مجلس تفکيکي بازسازي و سپس هزينه هاي خود را از مخالفان مطالبه کنند. در صورت عدم پرداخت، موافقان مي توانند نسبت به طلب خويش از محل بازداشت آپارتمان آنان، مطالبات خود را وصول نمايند. پيشنهاد مي کنيم قبل از انجام هر عمل و يا تصميمي با يک دفتر حقوقي با جزئيات مشورت کنيد.
-------------
سؤال: سلام. حدود 1 سال است که اپارتمان خود را موقتا تخليه کرده ايم و هيچ گونه مصرفي از قبيل اسانسور برق و اب نداشتيم. سوال من اين است که ايا در اين مدت که ما در ان واحد نبوديم و انجا خالي بوده شارژ ماهيانه به ما تعلق ميگيرد يا خير؟لطفا راهنمايي کنيد ممنون. پاسخ: سوال شما در مورد عدم استفاده از ساختمان به مدت يک سال است. در قسمت آخر ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها مي‌گويد: پرداخت هزينه‌هاي مشترک اعم از اينکه ملک مورد نظر مورد استفاده قرار گيرد يا نگيرد الزامي است. بديهي است هزينه‌هايي که به عنوان هزينه‌هاي جاري معروف هستن؛ مانند برق و آب نبايد از جانب شما پرداخت گردد. ولي هزينه‌هاي مشترک که به اورشارژ (شارژ مالکين) معروف هستند بايد پرداخت گردند. اين موارد شامل هزينه‌هايي مانند اضافه کردن تاسيسات، تعميرات تاسيسات، رنگ آميزي و ... مي‌شود.
------------
سؤال: ما طبقه همکف يک آپارتمان 6 طبقه ساکنيم آسانسور هيچ استفاده براي ما ندارد ميخواستم بدونم هزينه ماهانه تعميرات آسانسورکه مبلغ زيادي هم ميشه شامل حال ما هم ميشود يا نه؟ پاسخ: اين سوال را به دو صورت مي‌توان پاسخ داد: 1- اگر هزينه‌هاي آسانسور در شارژ به صورت سرفصلي جدا آورده نشده باشد: مالک طبقه اول به هيچ عنوان نمي‌تواند از پرداخت هزينه‌هاي تعمير آسانسور خودداري کند ولو اينکه از آسانسور استفاده ننمايد. زيرا اولا هزينه تعمير آسانسور نبايد به‌طور مجزا و مستقل، از تک‌تک واحدها اخذ شود بلکه از محل صندوق ساختمان بايد پرداخت شود. ثانيا، آسانسور و يا هر تاسيسات ديگري که در ساختمان نصب و تعبيه گرديده، جزو منصوبات ساختمان است و هزينه‌هاي تعمير و نگهداري آنها به عهده مدير ساختمان است. بعضي از تاسيسات ممکن است مورد استفاده برخي واحدها و پاره‌اي از آن‌ها مورد استفاده بعضي ديگر نباشد. همچنانکه قسمت آخر ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها مي‌گويد: «پرداخت هزينه‌هاي مشترک اعم از اينکه ملک مورد استفاده قرار بگيرد يا نگيرد الزامي است.» 2- امکان دارد هزينه‌هاي آسانسور تفکيک شده نسبت به کل هزينه‌هاي ساختمان باشد: که در اين صورت ساکنين در مجمع عمومي مي‌توانند فرمول و يا روش خاصي براي تقسيم هزينه‌هاي آسانسور تعيين کنند که فقط بر اساس اين تصميم هيئت مديره است که مي‌توان طبقه را در ميزان شارژ هزينه‌هاي آسانسور دخيل کرد.
-----------
سؤال: مشکلي در آپارتمان ما پيدا شده که براي حل آن از شما کمک مي خواهيم. ما در آپارتماني شش واحده و جنوبي زندگي مي کنيم. دو واحد از اين آپارتمان ها متعلق به ما و الباقي براي 4 مالک ديگر است. از اين 4 واحد دو مالک خانه خود را اجاره داده و دو مالک ديگر در آپارتمان خود سکونت دارند. آپارتمان ما سه حق پارکينگ دارد که دو تاي آن براي دو واحد ما و يک سهم آن در اختيار يکي از مستاجرين است. تا ماه اخير ما هر دو پارکينگ خود را به دو مالک مستقر در آپارتمان اجاره داده بوديم ولي بدليل اختلافات بوجود آمده از يکي از مالکين تقاضا کرديم که ديگر تمايلي به اجاره پارکينگ به ايشان را نداريم و خودمان مي خواهيم از آن استفاده کنيم. اما مالک مذکور مي گويد که مي تواند ماشينش را در حياط ساختمان که جزء مشاعات ساختمان است پارک نمايد. حياط ساختمان حدود 40 متر است. اين مالک مي گويد که سهم او از مشاعات حياط حدود 6 متر است و مي تواند ماشين پرايدش را در آن 6 متر جاي دهد، در حالي که در حياط بيشتر از دو ماشين جا نمي گيرد. آيا او حق دارد از مشاعات ساختمان به عنوان پارکينگ خود استفاده کند؟ آيا ما مي توانيم در پارکينگ را قفل زده و کليد آن را فقط به کساني که حق استفاده از پارکينگ را دارند بدهيم؟ آيا قوانيني در اين رابطه وجود دارد؟ گفته مي شود درب پارکينگ متعلق به پارکينگ داران است و تمامي مخارج آن نيز برعهده آنها مي باشد؛ آيا اين گفته صحت دارد؟ با تشکر از راهنمايي شما پاسخ: در جواب به بخش اول سوال که مربوط به پارک ماشين در قسمت مشاع ساختمان(حياط) است، طبق ماده 3 آيين نامه اجرايي قانون تملک آپارتمان‌ها، گذاردن ميز و صندلي و هر نوع اشياء ديگر در قسمت‌هاي مشترک ممنوع است. مالک يا استفاده کننده‌اي که اشياء و لوازم خود را در قسمت‌هاي مشترک قرار داده بايد آن لوازم (از جمله ماشين) را از قسمت‌هاي مشترک بردارد. هرگاه آن‌ها را از آن قسمت‌ها ازاله نکند، مدير ساختمان به مالک آن، تذکر مي‌دهد تا نسبت به ازاله آن اقدام کند. چنانچه اعتنا نکرد با ارسال اظهار نامه خواستار ازاله آن از قسمت مزبور مي‌گردد. در صورتي که پس از ارسال اظهار نامه، وسايل و يا ماشين خود را برداشت، فقط هزينه ارسال اظهار نامه به حساب بدهکاري او منظور و مشکل حل مي‌شود. وگرنه در صورت ابلاغ اظهارنامه و عدم اعتنا از سوي مالک مزبور مدير ساختمان مي‌تواند اقدامات زير را انجام دهد: 1- تامين دليل 2- تقديم دادخواست به دادگاه 3- شکايت به دادسرا براي به دست آوردن اطلاعات بيشتر در مورد راهکارهاي بالا با دفاتر حقوقي مشورت نماييد. در مورد قفل زدن به در پارکينگ؛ به علت اينکه در پارکينگ، جزء مشاعات ساختمان است اين کار غير قانوني است. در پارکينگ متعلق به کل ساختمان بوده و هزينه‌هاي آن هم مربوط به همه‌ي آپارتمان است. بنابراين اگر بر فرض قصد فروش درب آپارتمان باشد، تمام ساکنان از درآمد حاصله سهم خواهند داشت. لينک